Bursa Uludağ Pist Haritası

uludag_harita.jpg

Kış aylarında, kayak, snowboard, kızak, kampçılık v.b aktivitelerin yaşattığı mutluluktan daha huzur verici bir spor bulunmamaktadır. Bu aktiviteler bizlere özgürlük hissini doyasıya yaşatsa da bazı riskler içermektedir. Tüm misafirlerin güvenli şekilde kayak, snowboard ve kızak sporlarını yapabilmeleri ve kaza risklerinin azaltılması için Fransız Gençlik ve Spor Bakanlığı 10 kural ve davranış belirlemiştir. Ekipmanların giyilmeden önce mutlaka okunması ve uygulanması gerekmektedir.

Kayak, snowboard ve kızak pistlerinde dikkat edilmesi önemli olan davranış ve kuralar;

Diğer Kayakçılara Saygı: Her kayak sever, diğerlerini ve kendisini tehlikeye atmamak için özen göstermelidir:
Hız ve Davranış Kontrolü: Pistleri kullanan tüm kayak severler, yetenekleri, kar ve trafik durumu, pist ve hava koşulları ve yetenekleri doğrultusunda davranışlarını ve hızını ayarlamalıdır.
Doğru Yol seçimi: Çıkış yapan kayakçının yönünü belirleme şansı vardır, bu sebeple aşağı hareket eden diğer kayakçıların güvenliğini gözeterek bir rota belirlemelidir.
Öne Geçiş: Yukarı çıkarken ya da aşağı inerken kayakçıların sağından ya da solundan geçiş yapılabilmektedir. Fakat geçilen kayakçının manevrasını kısıtlamayacak şekilde yeterli alan bırakılarak yapılması gerekmektedir. 
 
 
Pistten Yukarı Çıkış: Duraklayıp tekrar kaymaya devam eden ya da pistten yukarı çıkan bir kayakçı yukarıyı ve aşağıyı kontrol ederek, yapacağı hamleleri ile herhangi bir kişi tehlikeye atmayacağından emin olmalıdır.
Pist Üzerinde Durma: Pist üzerindeki tüm kayakçılar, görüş mesafesinin sınırlı olduğu ya da dar geçişlerde durmaktan kaçınmalıdır. Bu şartlarda düşen kayakçı olabildiğince hızlı bir şekilde pistten uzaklaşmalıdır.
Yürüyerek İnme ve Tırmanma: Yürüyerek piste inmek veya çıkmak zorunda kalan kişiler pistin kenarlarını kullanarak malzemelerinin kimse için tehlike yaratmadığından emin olmalıdır.
Bilgilendirme Levha ve İşaretlerine Uymak: Pist üzerinde bulunan kişiler; kar ve hava koşulları ile pist durumunun gösterildiği uyarı ve bilgilendirme levhaları ile işaretlerine dikkat etmelidir.
Yardım: Pist üzerinde kazaya şahit olan ya da kaza yapanlar kaza geçiren kişilere yardım etmeli ve özellikle tehlike işareti vermelidir. Gerekli ise ilk yardım görevlileri talep ettiğinde onlara yardıma hazır olmalıdır.
Kimlik Teşhisi: Bir kazayı gören veya bu kazaya karışan kusurlu ya da kusursuz herkes, kimliklerini yetkililere bildirmekle yükümlüdür.

Snowboard için Uyulması Gereken Davranış Kuralları;

Yukarıdaki belirtilen kurallar yalnızca kayakçılar için değil snowboardçular için de geçerlidir. Bazı snowboardçular için İsviçre’de özel bazı kurallar mevcuttur. Snowboard kullananların görüş alanı ile kayakçıların görüş alanı farklıdır. Bunun sebebi ise ayakların snowboard tahtasına bağlı olmasıdır.
  • Alp tipi sabitleme kullanıyorsanız önde bulunan ayağınızı snowboard tahtasına bağlamayla sabitleyin.
  • Teleski veya telesiyej kullanırken arkada bulunan ayağınızı serbest olmasına özen gösteriniz.
  • Yön değiştirmeden önce her defasında arkanıza bakın ve alanı kontrol ediniz.
  • Snowboardunuz kara sabitlendiğinde çevirin.
  • Snowboardunuzu buzun üzerine bırakmamaya dikkat ediniz. Çünkü buzda bulunan çatlaklar tehlike oluşturabilir.