17 Ocak 2018 Çarşamba Kar Kalınlığı 93 cm

Uludağ Hava Durumu ve Kar Kalınlığı
Uludağ'da Kar Kalınlığı ve Hava Durumu

Uludağ kar kalınlığı ve hava durumu Bursa kent merkezine göre 10 derece daha az sıcaklığı sahiptir. Uludağ Türkiye'nin en alçakta kalıcı kar bulunan dağıdır.  Uludağ’da kış aylarındaki yoğun kar yağışı sebebiyle kar kalınlığı 4 metreye ulaşır ve kar 2000 m seviyelerinde en az 7 ay toprak üstünde kalır. Bu kar yağışı ve kalınlığı, Uludağ’da kış turizminin gelişmesine zemin hazırlar.
Uludağ'a ilk kar genellikle Kasım ayında düşer. Ancak kayak yapmak için en uygun aylar Aralık – Nisan ayları arasıdır.
 
Kar kalınlığı

Uludağ en yüksek kar kalınlığı 4 metre olarak gözlenmiştir. Şubat sonu 1700 metrenin üzerinde 140-150 cm’den başlayarak artan kar kalınlığı gözlenir. Uludağ kar yağış tahmini yıllık iklim koşullarına göre ve uludağ kayak merkezinde görülen derecelere göre yapılabilir.

 
 
Uludağ Hava Koşulları

Ortalama sıcaklık Bursa’da 14,5˚C iken, Uludağ’da 4,8 ˚C’ye düşer. Uludağ’da Aralık, Ocak, Şubat, Mart aylarında ortalama sıcaklık 0 ˚C altına inerken, aylık ortalama değerler bakımından Bursa’da sıcaklığın sıfır derecenin altına düştüğü gözlenmemiştir. Bursa’da en soğuk ay 5,4 ˚C ortalama ile Ocak ayı, Uludağ’da –4,1 ˚C ile Şubat ayıdır. En sıcak ay olan Temmuz'da, Bursa’da ortama sıcaklık 24,5˚C’ye yükselirken, Uludağ’da 13,9 ˚C’ye yükselir.
 
Bursa ve Uludağ arasındaki aylık ortalama en yüksek sıcaklık farkı Haziran ayında, en düşük sıcaklık farkı ise Ekim ve Kasım aylarında gözlenir. Özellikle Bursa’nın yaz aylarında fazla ısınmasından dolayı Bursa ve Uludağ arasındaki fark yaz döneminde artar.
 
Günlük sıcaklık farkının en az olduğu ay 2 ˚C ile Aralık ayı olup en fazla olduğu aylar ise 4,4 ˚C’lik fark ile Haziran ve Temmuzdur. Uludağ’da günlük sıcaklık farkları bakımından dikkate değer en önemli husus, günlük sıcaklık farkının çok az olması ve soğuk dönemde bazı günlerde sıcaklık farkı yaşanmamasıdır. Mevsimsel günlük sıcaklık farklarının en az olduğu mevsim Bursa ve Uludağ için kış mevsimidir.
  • Zirve: (1877 m) 4,6 °C ve 1483,6 mm yağış miktarına ulaşır.
  • Karla yağışlı gün sayısı: (1877 mm) 67,5 gün.
  • Karla kaplı gün sayısı: 179,3 gün.
  • En yüksek kar kalınlığı: 430 cm. ile Mart ayı olarak gözlenmektedir.
  • Don görülen gün sayısı: 144,7 gün.
  • Gündüz en yüksek sıcaklığın 0’ın altında olduğu gün sayısı: 54.9 gün.